Montering af DUKA ONE S6+
I Københavnsområdet
Montering af DUKA ONE S6+
og spar penge på varmeregningen
DUKA ventilation kan hjælpe dig til et godt og sundt indeklima. En DUKA ONE S6+ gør at kondens og fugt undgås hvilket er med til at minimere den dårlige luft. Udover at sikre dig et godt indeklima er en DUKA ONE S6+ også energibesparende, så du kan spare på energiregningen. Fordelene ved at få en DUKA ONE S6+ monteret er derfor mange.
Vi kan gennem vores erfaring hjælpe dig med en yderst professionel montering af din DUKA ONE S6+. Aggregatet består af en indendørs del, som består af en veksler placeret i murgennemføringen, en lydisoleringsmåtte og filtre samt en udendørs del.
Ved installationen af en DUKA ONE S6+ skal der blandt andet bores hul i væggen. Dette skal selvfølgelig helst gøres professionelt så man undgår fejlboringer.
Det er vigtigt at huske at alle elektriske DUKA ventilationsprodukter skal installeres af en autoriseret el-installatør. Det er vi og vi kan derfor garantere dig en professionel behandling ved montering af DUKA ventilation.
Har du købt din DUKA ONE S6+ et andet sted og har opgaven med montering vist sig for stor? Så kan vi sagtens hjælpe dig. Vi kan nemlig godt komme ud og udelukkende stå for monteringen. Der er dog en god besparing at hente ved at lade os stå for både indkøb og montering af DUKA ONE S6+.
Vedligeholdelsen af din DUKA ONE S6+ kan man som oftest godt selv stå for. Vedligeholdelsen består primært i at udskifte filtre og tørre af for støv og snavs. Det er dog stadig vigtig at få professionelle til at lave eftersyn en gang imellem for at sikre at din DUKA ventilation fortsat virker optimalt.
Systemets ventilator kører skiftevis i indblæsnings- og udsugnings funktion. Varmen fra boligen overføres under udsugnings funktionen til den keramiske veksler. Når ventilatorer vender og begynder at blæse luft ind i boligen, genbruges varmen ved at udeluften forvarmes mens den passerer veksleren. Løsningerne kan styres efter mange forskellige behov, enkeltvis eller i serie.
Tilkøb af ekstra DUKA ONE S6+ 9.000
Tilvalg af WiFi udgave koster 1.000 kr. inkl. moms
Komplet installation og montering
– 10.000,- inkl. moms
Tillægspris på 300 kr,-
Kapacitet fritblæsende:
Ventilation(m3/t) : min. 15 – max. 50 Varmegenvinding: min 7,5 – max.25
Lydniveau:
(dB(A)) ned til 25
Effektforbrug:
(W) 3 trin: min. 1,7 – max. 4,0
Der medfølger altid 3 års garanti op DUKA ONE S6+ enheden. Dog har vi endnu ikke behøvet at gøre brug af garantien.
Duka One S6 enheden har et meget lavt strømforbrug på kun 1,7 – 4,0W hvilket svarer til mellem 37 – 87 kr. om året.
Støjniveauet fra enheden er ned til 25 db hvilket svarer til lyden af en knappenål som falder til jorden eller en meget lav hvisken.
Vi har monteret over 500 enheder siden år 2017.
En helt igennem god oplevelse og en fornuftig pris, alle aftaler blev overholdt til punkt og prikke. Andreas vejledte os til det rette køb og ydede en virkelig god service. Godt håndværk og ikke mindst fin oprydning efter endt arbejde, man kunne dårligt se der havde været håndværkere i huset. Et opfølgende besøg, hvor flowet blev kontrolleret, således sikret at anlægget kører som det skal. Jeg giver min bedste anbefaling og benytter helt sikkert firmaet igen også til andre el opgaver
– Mogens
Jeg havde også fornøjelsen af Anders. Klar og tydelig aftale. Ingen overraskelser i forhold til den aftalte pris. Og selve monteringen er virkelig flot lavet. Langsomt mærker jeg en forbedring på den sure kælderlugt. Det kan på alle måder anbefales.
– Rikke
God service ved installation af DUKA ONE S6 til to værelser og et badeværelse. Andreas var god at kommunikere med og installationen blev foretaget fint og uden anmærkninger. Man kan tydeligt mærke hvordan luften forbedres i rummet, og samtidig bemærker man nærmest ikke lyden.
– Oskar
Vi fik monteret 3 Duka One S6 i kælderen. Håndværkerne var der på slaget til den aftalte tid og de blev færdige samme dag. Der blev også lavet et pænt el-arbejde.
– Jonathan